6/10/2016

Gregor i klątwa stałocieplnychTytuł: ,,Gregor i klątwa stałocieplnych
Autor: Suzanne Collins
Wydawca: IUVI
Data premiery: 13.01.2016
Ilość stron: 382


Po raz kolejny przychodzi nam spotkać się z Gregorem i jego przyjaciółmi – to już trzeci tom Kronik Podziemia uwielbianej autorki bestsellerów, Suzanne Collins. Ci, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z przygodami wspomnianego chłopca, z pewnością kojarzą pisarkę z Igrzysk Śmierci – powieści, która znajduje się już na listach lektur szkolnych w wielu krajach (w innych zaś uchodzi za zakazaną!). Jak zatem mają się bohaterowie w trzeciej części Kronik Podziemia? Czy Gregorowi uda się wypełnić kolejną przepowiednię? A może tym razem polegnie?

Jedno jest pewne – przed postaciami nowe wyzwania; bez udziału Gregora i jego siostry, Botki, misja się nie powiedzie, a Przepowiednia Krwi nie zostanie spełniona. Nie po raz pierwszy życie mieszkańców Podziemia spoczywa w rękach młodego chłopca, tymczasem na wyprawę na pomoc przyjaciołom nie chce zgodzić się jego mama. Twardo stawia warunki i postanawia wyruszyć wraz z dziećmi. Czy jednak nie utrudni tym samym swojemu synowi wykonania zadania? Czy Gregorowi i Botce uda się ocalić tym razem nie tylko Podziemie, ale i własną matkę?

Bez względu na to, czy seria trafiała jak dotąd w gusta czytającego, czy też ledwie się o nie otarła, nie sposób odmówić swoistego uroku jakim książki te emanują i pozytywnych emocji – wyrażonych wprost, nieskomplikowanych, jakie płyną do czytelnika. Cykl adresowany jest do najmłodszych, więc trudno oczekiwać od niego zawiłych zagadnień filozoficznych czy ukrytych prawd moralnych. To po prostu jedna z wielu lekkich historii, która jednak z pewnością zachęcić może młodych ludzi do częstszego sięgania po literaturę i rozbudzić w sercach miłość do książek.

Trzeba jednak zauważyć, że w porównaniu do poprzednich tomów powieść Gregor i klątwa stałocieplnych jest bardziej brutalna i mroczna – aby ocalić Stałocieplnych bohaterowie muszą zjednoczyć się mimo wzajemnej niechęci i różnicy przekonań. Treść przepowiedni nie ułatwia zadania, a kiedy dochodzi do choroby bliskiej Gregorowi osoby, chłopiec wie, że musi się spieszyć.

Choć Collins świat Podziemia bardzo dobrze przedstawiła już w pierwszych tomach, to nadal potrafi zaskoczyć i zaczarować czytelnika. Pojawiają się nowi bohaterowie, a także nowe miejsca, tak samo hipnotyzujące, intrygujące, co niebezpieczne. Nic nie wyjaśnia się w stu procentach, nie zawsze jasne są zamiary bohaterów, ale to właśnie sprawia, że ma się ochotę dalej zagłębiać w świat Gregora i Botki.

Książka skierowana jest do dzieci od najwcześniejszej podstawówki do starszaków, 7-12 lat. Starszych czytelników także wciągnie, ale wiadomo, w końcu młody czytelnik nie potrzebuje zawiłej, psychologicznej historii z ukrytym morałem. Co ciekawe, tak na marginesie, już przez samą formę tytułu cała seria może kojarzyć się z historią o młodym czarodzieju, Harrym Potterze, J.K. Rowling, jednak w rzeczywistości niewiele ma ona z nim wspólnego. Książka fantastyczna, ale jednak dość oryginalna, ciężko tu o przywołanie innych tytułów.

Z czystym sercem można polecić tę serię najmłodszym – nie jest to co prawda Harry Potter, ale myślę, że podobnie może zachwycić odbiorców i skierować ich zainteresowania ku książkom. Kto wie ilu wychowa się na niej przyszłych moli książkowych?

Za książkę dziękuję portalowi Gildia :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz