8/08/2015

Gregor i Niedokończona PrzepowiedniaTytuł: „Gregor i Niedokończona Przepowiednia
Autor: Suzanne Collins
Wydawca: IUVI
Data premiery: 08.04.2015
Ilość stron: 368

Suzanne Collins na całym świecie zasłynęła jako autorka bestsellerowej trylogii dystopicznej Igrzyska Śmierci. Nie wszyscy wiedzą, że wcześniej wydała ona również serię książek dla młodszych czytelników, których głównymi bohaterami są: młody chłopiec, tytułowy Gregor oraz jego mała siostra, Botka. 

Jeden sukces potrafi wznieść na wyżyny poprzednie działania. Choć pięciotomowy cykl Kroniki Podziemia, opowiadający o przygodach Gregora, zebrał po wydaniu pozytywne recenzje, to jednak dopiero ogromna popularność przyszłej trylogii autorki zwróciła na niego uwagę większego grona odbiorców. Wielu czytelników zachwyconych brutalną historią o Katniss Everdeen zaczęło wyrażać zainteresowanie poprzednimi książkami Suzanne. Zagraniczne wydawnictwa, widząc jaki sukces odniosły Igrzyska Śmierci, coraz chętniej nabywały prawa do przetłumaczenia i wprowadzenia na rynek książkowy Kronik Podziemia. Wychodząc zapewne z założenia, że ”sprzedadzą się” one choćby dzięki samemu nazwisku autorki. A może warto by było rozprzestrzenić cykl nawet gdyby Suzanne Collins nie była aż tak sławna?

Po tajemniczym zaginięciu ojca Gregora, w jego domu się nie przelewa. W ciasnocie żyje on wraz ze swoimi dwiema siostrami, mamą oraz przygłuchą babcią, której zdrowie coraz częściej szwankuje. Smutek po stracie głowy rodziny wyraźnie odbija się na chłopcu, na którego spada obowiązek dbania o bliskich. Nieodłącznym elementem życia Gregora stają się problemy finansowe – mama musi odmówić mu wyjazdu na upragniony obóz, gdyż po prostu ich na to nie stać. Zapowiadają się długie i nudne wakacje, podczas których Gregor będzie robił za niańkę Botki. Chłopiec nie ma jednak pojęcia, jak bardzo się myli. Kiedy w pewnym momencie spuszcza z oka dwuletnią siostrę, zaczyna dziać się coś dziwnego. Poszukując małej Botki, Gregor natrafia na niezwykłe Podziemie – krainę, którą zamieszkują ogromne karaluchy, nietoperze i inne stworzenia. Ludzie żyją z nimi w zgodzie, wojnę toczą jedynie ze szczurami. W Podziemiu Gregor dowiaduje się o pewnej niedokończonej przepowiedni. Jaki ma z nią związek? Nikt tego nie wie, a już na pewno nie Gregor. Chłopiec najchętniej wróciłby do domu, ale co zrobi, kiedy pojawi się szansa na odnalezienie ojca? 

Jeśli ktoś myśli, że przy pisaniu Igrzysk Śmierci Suzanne Collins wyjątkowo się poszczęściło, to jest w błędzie. Pierwszy tom Kronik Podziemia jest dowodem talentu pisarskiego autorki, niejaką zapowiedzią przyszłych Igrzysk. Przygody Gregora, wydane wcześniej, posiadają kilka wad, które w kolejnej serii autorka starała się wyeliminować, ucząc się na błędach.

Dobrze jest zacząć od minusów powieści, zwłaszcza, że w tym przypadku nie ma ich aż tak dużo. Choć niewątpliwie Suzanne Collins bardzo się przyłożyła do napisania pierwszej części Kronik Podziemia, niestety przedobrzyła ona z postaciami. O ile najważniejsi bohaterowie zostali wyraźnie nakreśleni, dzięki czemu ich zachowania i postawy wydawać się mogą czytelnikom bardzo naturalne, o tyle postaci drugoplanowych jest tak dużo, że by dobrze je opisać, trzeba by było poszerzyć książkę o kilkadziesiąt kolejnych stron. Część z nich można by bez problemów zlikwidować, nie byłoby wtedy wrażenia tłoku. Tak, ich mnogość narobiła trochę chaosu. Aczkolwiek biorąc pod uwagę, iż jest to debiut autorki, można jej to wybaczyć. Część zainteresowanych odstraszać może także obecność owadów, insektów czy tak "lubianych" pająków.

Pierwsza książka Suzanne Collins sprawia przyjemne wrażenie. Gregor i Niedokończona Przepowiednia to gratka dla młodych czytelników, uczniów podstawówki, którzy wkraczają w świat fantastyki. Lekki styl wiąże się tutaj z plastycznymi opisami, dzięki czemu każdy przeciętny, powiedzmy, dziesięciolatek bez oporów przekonałby się do literatury. To książka, która zachęca do śledzenia losów bohaterów, a po jej zakończeniu pozostawia niedosyt i chęć poznania kontynuacji. Choć skierowana głównie do młodszych czytelników, bez trudu znajdzie także miejsce w sercach starszych, doświadczonych fantastyką, książkowych ”wyjadaczy”. Podczas lektury odbiorca przywiązuje się do bohaterów, ich wzloty i upadki przeżywa razem z nimi. Gregor nie jest przesłodzoną bajeczką dla maluchów. Owszem, w książce pojawia się dobro, czyste, niewinne serca dzieci, ale nie brakuje też ”ciemnej strony”. 

Patrząc na Gregora i Niedokończoną Przepowiednię w księgarni odnieść się można do niego jako do obszernej i interesującej, ale jednak bajki. Główny udział ma w tym okładka, dostosowana do wieku odbiorców, dla których docelowo jest przeznaczona. Ale chyba nikt się nie spodziewa, że w środku kryje się całkiem przyjemna doza rozrywki, niezależnie od pokolenia.

7/10

Za książkę dziękuję portalowi Gildia :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz